Telefon: +420 739 677 953     Email: libuse@dhpodebrady.cz

Základní pomůcky dentální hygieny

Chcete-li přecházet vzniku zubního kazu, zánětu dásní, paradontózy a jiných onemocnění ústní dutiny, je důležité se o zuby dobře starat. Základem je pravidelné a důkladné odstraňování zubního plaku pomocí vhodných dentálních pomůcek.

Zubní pasty

Zubní pasta je pomocným prostředkem k odstranění zubního povlaku a jako nosič léčebních prostředků. Měla by vždy obsahovat fluorid, pokud na něj nemá pacient alergii, neboť pomáhá k posilování skloviny.

Zubní kartáčky pro dospělé

Nejznámější dentální pomůckou jsou zubní kartáčky. Slouží k odstranění zbytků potravy a povlaku z povrchu zubů. Při používání správných čistících metod slouží také k masáží a prokrvení dásní.

Správně zvolený zubní kartáček

Ideální kartáček na zuby by mě mít malou „pracovní část“. Nejvhodnější jsou kartáčky s měkkými a hustě osazenými vlákny s rovným zástřihem, takové při čištění nepoškozují zuby a dobře se přizpůsobí čištěnému místu.

Kartáčky by se měly měnit každé 2 až 3 měsíce, pokud si čistíte zuby 2x denně nebo po prodělané infekci.

Nevhodný kartáček

Nevyhovující kartáčky s různě dlouhými a řídkým osazením štětin nedostatečně odstraňují zubní plak. Pokud má kartáček příliš tvrdé štětiny, vyvíjí tak na dásně příliš velký tlak. Nesprávná technika čištění zase může způsobovat klínovité defekty. Zuby jsou pak citlivé a esteticky nehezké.

Kartáčky pro děti

Kartáčky pro děti by měly splňovat stejné požadavky jako ty pro dospělé. Velikostně by měly být přizpůsobeny věku dítěte.

Elektrické zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky nejsou lékaři příliš doporučovány, neboť nemá pacient nad čištěním takovou kontrolu jako s běžným zubním kartáčkem a tak může dojít i k poškození zubů nebo dásní.

Kartáčky pro mezizubní prostory

Kartáčky určené pro čištění mezizubních prostor, implantátů, můstků nebo pevných rovnátek. Jsou tvořena z jádra stočeného do spirály, kde jsou uchycena vlákna z nylonu. Kartáčky pro mezizubní prostory jsou ideální pro čištění ploch mezi dvěma zuby a špatně přístupných místech.

Velikosti kartáčků pro mezizubní prostory jsou různé. Doporučuje se zvolit vhodnou velikost a tu v průběhů recallů pravidelně kontrolovat. Příliš malé kartáčky nevyčistí všechny nečistoty. Příliš velké mohou poranit dásně. Kartáček pro mezizubní prostory vydrží zpravidla 14 dní až 3 týdny.

Zubní nit

Dentální nit se používá pokud je prostor mezi zuby příliš malý i pro mezizubní kartáček. Je důležité jí používat správně. Při špatném použití může napáchat škody.

Ústní vody

Doplňky péče o ústní dutinu. Osvěžují dech, brání tvorbě zubního plaku, chrání zubní sklovinu a množení bakterií.

Škrabka na jazyk

Pomůcka pro odstranění povlaku z jazyka.