Telefon: +420 739 677 953     Email: libuse@dhpodebrady.cz

Nejčastější otázky pacientů

Jak předcházet onemocněním ústní dutiny?

  • Pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky. Řídit se radami péče o ústní dutinu.
  • Pečlivé čištění zubů, alespoň dvakrát denně zubním kartáčkem a jednou denně také kartáčkem na mezizubní prostory.
  • Používáním kvalitního zubního kartáčku s měkkými, rovně střiženými vlákny, jež jsou hustě osazeny. Kartáček je vhodné obměňovat každé 2 až 3 měsíce.
  • Používáním zubní pasty s fluorem pro posílení zubní skloviny.
  • Používáním pomůcek pro mezizubní prosotry – kartáček a dentální nit.

Je čištění zubů důležité? Proč?

Několik hodin po vyčištění zubů se na povrchu začne vytvářet zubní plak.

Zubní plak obsahuje škodlivé bakterie. Usazuje se na zubech, především v obtížně čistitelných oblastech, například v místech zubního krčku či v rýhách žvýkacích plochách. Zubní plak může za řadu onemocnění ústní dutiny – vznik zubního kazu, zubního kamene nebo onemocnění dásní.

Mohu zabránit tvorbě zubního plaku?

Zcela nikoliv, ale při každodenním řádném čištění zubů se odstraní zubní plak před tím, než se nahromadí takové množství, aby poškodilo zuby a dásně.

Čistím si zuby 2x denně. Mohu trpět onemocněním dásní?

Pokud při čištění zubů opomínáte některé části úst, jedná se právě o místa, která jsou náchylnější k onemocnění. Těžké je například čištění zubního krčku až těsně u dásně, právě tam se nejčastěji taková onemocnění vyskytují. Proto je doporučováno používat také kartáček na mezizubní prostory.

Jak vznikne onemocnění dásní?

Negativní působením látek, které obsahuje zubní plak, jež působí negativně na dásně. Onemocnění často začíná zánětem dásní (zarudnutí dásní), otokem a krvácením. Při zhoršení se dostává infekce hlouběji do tkání a časem může dojít k poškození závěsného aparátu zubu a úbytku kosti, které vede k uvolnění zubu a jeho ztrátě.

Je onemocnění dásní běžné?

Čast od času téměř každý dospělý jedinec trpí nějakou formou onemocnění dásní. Například v těhotenství jsou ženy ke vzniku zánětu dásní náchylnější.

Mezi rizikové skupiny patří také pacienti s diabetes. Kuřáci zase mívají vyšší pravděpodobnost výskytu paradontitidy.